kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Malawi Poza Trasą
-
-
-
14
dni
CENA:
3200 USD + bilety lotnicze ok. PLN

MALAWI WYJAZD Z POZA TRASĄ ADVENTURE

SAFARI PARK NARODOWY LIWONDE - LEKKI TREKKING GÓRY Mulanje I ZOMBA - AKTYWNY WYPOCZYNEK NAD JeziorEM Malawi

Malawi Wyjazd z Poza Trasą to niezwykle ciekawa podróż do miejsc, słynących z przepięknej przyrody. Malawi to niewielki afrykański kraj, którego najcenniejszym skarbem jest właśnie nietknięta przez przemysł i masową turystykę - przyroda. Mocno zróżnicowane krajobrazy, bogactwo świata roślinnego oraz ogromna liczba zamieszkujących kraj dzikich zwierząt - to atrakcje, którym trudno się oprzeć. Dwadzieścia procent powierzchni kraju zajmuje Jezioro Malawi (Jezioro Niasa), trzecie pod względem wielkości jezioro w Afryce. Malawi to również porośnięte gęstymi lasami cedrowymi i sosnowymi Góry Mulanje, Płaskowyż Nyika i Płaskowyż Zomba oraz kilka parków narodowych oferujących doskonałe afrykańskie safari. 

Malawi wyjazd Park Narodowy Liwonde Safari Malawi 2021

Najbardziej znanym w Malawi parkiem jest Park Narodowy Liwonde. Położony jest on na południe od Jeziora Malawi, graniczy z Jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Na terenie Parku Narodowego Liwonde żyją liczne populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Zobaczyć można tu też antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. Podczas podróży przez Malawi dotrzemy również w okolice Gór Mulanje (Mladżi) oraz Jeziora Malawi, zwanego również Jeziorem Niasa.

Góry Mulanje (Mladżi) Trekking Malawi 2021 Malawi wyjazd

Jezioro Malawi to punkt obowiązkowy podczas podróży i zwiedzania Malawi. Należy ono do jednych z największych i najgłębszych na świecie.  Powierzchnia jeziora podzielona jest pomiędzy sąsiadujące ze sobą państwa: Tanzanię, Malawi i Mozambik. Jezioro Malawi położone jest wśród niezwykle malowniczych krajobrazów - w otoczeniu łańcucha górskiego, którego wysokość dochodzi nawet do 3000 m n.p.m. Na powierzchni Niasa położonych jest wiele wysp. Jezioro jest niezwykle atrakcyjne, ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę i tysiące gatunków ryb w nim żyjących. Wśród nich olbrzymia różnorodność endemicznych gatunków, które znakomicie obrazują procesy ewolucyjne. Występuje tu więcej gatunków ryb, niż w jakimkolwiek innym jeziorze na świecie. Zaobserwować tu można ponad 70% wszystkich gatunków ryb akwariowych. Na południowym krańcu Jeziora Malawi znajduje się Park Narodowy Jeziora Niasa (Lake Malawi National Park).

Malawi wyjazd Zachód Słońca Jezioro Malawi 2021

Malawi to także kraj, gdzie na każdym kroku podczas podróży spotykać można radosnych i uśmiechniętych ludzi. Chętnych do krótkiej pogawędki a przy okazji namawiających na zakup drobnych rzeczy. Malawi to niestety jeden z najuboższych krajów na świecie, jednak pomimo biedy mieszkańcy zarażają optymizmem i radością życia. Zapraszamy w podróż Malawi Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

MALAWI - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Lilongwe w Malawi. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. Lilongwe

Przylot do stolicy Malawi - Lilongwe. Na lotnisku spotkanie z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Malawi. Lilongwe to typowa afrykańska „metropolia” z kilkoma wieżowcami, budynkami rządowymi ale także tętniącymi życiem kolorowymi tradycyjnymi targami, prowizorycznymi wiatami oraz zakurzonymi przedmieściami. Lilongwe jest klasycznym połączeniem afrykańskiego miasta i tradycyjnej osady. Pomiędzy obiema częściami miasta założone zostało Sanktuarium Dzikiej Przyrody Lilongwe. Jest to ośrodek promujący ochronę dzikiej przyrody. W ośrodku schronienie znalazły uratowane dzikie osierocone lub ranne zwierzęta. Po zakwaterowaniu, czas na załatwienie spraw organizacyjnych – wymiana pieniędzy, zakup kart sim itp. Krótkie zwiedzanie miasta i okolicy. Następnie czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Lilongwe.

Malawi Wyjazd Zomba Malawi 2021 poza trasą

Dzień 3 - 4. Lilongwe / Góry Mulanje (Mlandżi) 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w okolice Gór Mulanje (Mlandżi)Dwa kolejne dni to poznawanie okolicy masywu Gór Mulanje (Mlandżi). Nagie niemal pionowe skały Mulanje górują nad okolicą, tworząc hipnotyzujący niemal księżycowy krajobraz. Ta licząca sobie 130 mln lat formacja tworzy jeden z najciekawszych rezerwatów leśnych w Afryce. Wyruszamy na prosty trekking w zalesionym górskim terenie (około 4-5 godziny). W drodze mijać będziemy zielone wzgórza, gdzie znajdują się niemal stuletnie plantacje herbaty. Niższe partie Gór Mulanje porośnięte są lasami twardolistnymi oraz zaroślami sawannowymi. Najwyższym szczytem masywu jest Sapitwa 3002 m n.p.m. W górach wytyczono wiele ciekawych i malowniczych tras trekkingowych. Wędrówkom towarzyszą przepiękne widoki na pobliskie plantacje herbaty, lasy, strumyki, wodospady oraz bogactwo fauny i flory. Tereny zamieszkują liczne i różnorodne gatunki zwierząt. Na terenie tym ustanowiony został rezerwat biosfery UNESCO. Masyw Mulanje (Mlandżi) ma duże znaczenie w kulturze i wierzeniach mieszkańców Malawi, uważają oni to miejsce za siedzibę duchów swoich przodków. Noclegi w okolicach Gór Mulanje.

Góry Mulanje (Mladżi) Trekking Malawi 2021 Malawi wyjazd

Dzień 5 - 6. Góry Mulanje (Mlandżi) / Zomba 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Zomba leżącego na Płaskowyżu Zomba. Płaskowyż Zomba położony na wysokości około 900 metrów n.p.m., słynie ze swojej przepięknej scenerii, zielonych przestrzeni, lasów i krzewów, łąk, górskich strumieni i oczek wodnych oraz rześkiego górskiego powietrza. Krótki spacer po płaskowyżu. Postój w punktach widokowych z malowniczą panoramą okolicy. Zomba to czwarte pod względem wielkości miasto Malawi. W latach 1864-1964 miasto było stolicą brytyjskiej kolonii Niasa, a następnie do 1975 roku niepodległego Malawi. Zomba słynie z pięknej brytyjskiej architektury kolonialnej. W mieście warto wybrać się również na pokazy tradycyjnych tańców połączone z warsztatami tanecznymi oraz tętniący życiem miejski kolorowy targ. Targ w Zomba to uosobienie afrykańskiego bazaru z rzędami straganów sprzedających wszelkiego rodzaju żywność i towary. Noclegi w okolicach Zomba.

Bazary Malawi 2021

Dzień 7 - 8. Zomba / Park Narodowy Liwonde 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż do najciekawszego parku Malawi – Parku Narodowego Liwonde. Park Liwonde położony jest na południe od Jeziora Malawi. Graniczy z Jeziorem Malombe i ciągnie się wzdłuż rzeki Shire. Rzeka ta zapewnia żyjącym tu zwierzętom stały dopływ wody. W parku Liwonde żyją wielkie populacje hipopotamów, słoni i krokodyli. Podczas safari zobaczyć można też antylopy, zebry, lwy, lamparty, serwale i hieny oraz setki gatunków ptaków. Na terenie parku prowadzony jest program odbudowy populacji bardzo rzadko występującego nosorożca czarnego. Podczas pobytu w Parku Narodowego Liwonde safari wodne po rzece Shirne. Podczas safari obserwować będziemy z niewielkiej odległości hipopotamy i krokodyle, zobaczymy też rodziny słoni, dzikie gęsi, żurawie i wiele innych gatunków ptaków oraz porastające rzekę piękne lilie. Kolejną atrakcją będzie tradycyjne safari lądowe oraz lekki trekking. Safari po parku otwartymi samochodami. Koło południa w porze najwyższych temperatur odpoczynek i lunch. Noclegi w Parku Narodowym w Liwonde.

Malawi wyjazd Park Narodowy Liwonde Safari Malawi 2021

Dzień 9 - 10. Park Narodowy Liwonde / Cape Maclear - Jezioro Malawi 

Wyjazd w kierunku Jeziora Malawi. To punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Malawi. Jezioro Niasa, obecnie znane również pod nazwą Jezioro Malawi, jest niezwykle atrakcyjne, ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę i tysiące gatunków ryb w nim żyjących. Należy ono do największych i najgłębszych na świecie, a jego powierzchnia podzielona jest pomiędzy sąsiadujące ze sobą państwa: Tanzanię, Malawi i Mozambik. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, dzięki bliskości łańcucha górskiego, którego wysokość dochodzi nawet do 3000 m n.p.m. Na powierzchni Jeziora Malawi usytuowanych jest wiele wysp. W rejonie tym turystyka nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dzięki czemu jezioro wciąż jest krystalicznie czyste a na jego brzegach rozsiane są małe tradycyjne wioski rybackie. Jezioro ma ogromne znaczenie w życiu codziennym mieszkańców, przede wszystkim ze względu na obfitość ryb, które stanowią podstawowy składnik tutejszego menu i główne źródło utrzymania. W jeziorze występuje olbrzymia różnorodność endemicznych gatunków ryb, które znakomicie obrazują procesy ewolucyjne. Występuje tu więcej gatunków ryb, niż w jakimkolwiek innym jeziorze na świecie. Zaobserwować tu można ponad 70% wszystkich gatunków ryb akwariowych. Jezioro Malawi (Niasa) jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Afryce, na terenie Malawi znajduje się jego południowa część. Pierwszym badaczem jeziora był słynny podróżnik i odkrywca David Livingstone, który dotarł tu w 1859 roku. Jezioro ma wydłużony południkowo kształt i jest jeziorem tektonicznym. Linia brzegowa jest urozmaicona a wody niezwykle czyste. Na jeziorze znajduje się wiele wysp. Największe z nich, Likoma i Chizumulu, są zamieszkałe. Z jeziora w kierunku południowym wypływa rzeka Shirne. Jezioro objęte jest ochroną ze względu na bogactwo życia wodnego. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ryb, akwarystyki, kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku nad wodą i plażowania (znakomite warunki do uprawiania snorkelingu). Na południowym krańcu jeziora znajduje się Park Narodowy Jeziora Niasa (Lake Malawi National Park). Jest to pierwszy park narodowy na świecie obejmujący swoim obszarem wody zbiornika słodkowodnego. W 1984 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Malawi wyjazd Spacer Jezioro Malawi 2021

Podczas pobytu aktywny wypoczynek i relaks na przepięknych i dzikich plażach o krystalicznie czystej wodzie. Czas spędzimy w okolicy Cape Maclear w południowym regionie Malawi. To półwysep Nankumba będący „stuprocentową Afryką”. Klimat i atmosfera tego miejsca zapewnia wszystko to po co jeździmy do Afryki. Plan na kolejne dni to: pierwszego dnia - poznawanie okolicy półwyspu (tzn. „community walking”) a także lekcja gotowania lokalnych tradycyjnych potraw. Drugiego i trzeciego dnia wycieczka na pobliską wyspę, spędzimy dzień na pełnym relaksie, spacerach na plaży, pływaniu, nurkowaniu z rurką i grillowaniu ryb. Noclegi przy plaży.

Malawi wyjazd Jezioro Malawi Jezioro Niasa Malawi 2021

Dzień 11. Ośrodek sztuki i kultury Malawi MUA MISSON 

Dziś w programie prawdziwa gratka dla miłośników tradycyjnej sztuki i kultury afrykańskiej. Odwiedzimy autentyczną perełkę w środkowym Malawi - Ośrodek sztuki i kultury Malawi MUA MISSON. Znajduje się tu bardzo interesujące muzeum kultury i sztuki. Miejsce słynie też z doskonałej jakości produkowanych oraz sprzedawanych tu rzeźb wykonanych w drewnie. (Jednocześnie podkreślić trzeba, iż poziom artystyczny jest wysoki a ceny bardzo rozsądne). Centrum kultury założone zostało w 1976 roku przez kanadyjskiego misjonarza ks. Claude Boucher Chisale. Ks. Boucher poświęcił swoje życie badaniu, rejestrowaniu i ochronie kultury Malawi. Centrum przekształciło się z niewielkiej spółdzielni artystycznej w tętniące życiem centrum kulturalne doskonale prezentujące historię i kulturę Malawi. Dla zwiedzających dostępne są: Muzeum Chamare, Centrum Rzeźbienia i Centrum Badawcze / Biblioteka. Muzeum prezentuje kultury Chewa, Ngoni i Yao, ich rytuały, przejścia, wzajemne interakcje oraz ich spotkanie z islamem i chrześcijaństwem. Obejrzeć można tu wyjątkową kolekcję tradycyjnych masek, tekstów i obrazów, a także poznać lokalne tańce. Otwarto tu również szkołę dla rzeźbiarzy tworzących w drewnie. Wychowankowie szkoły mogą później sprzedawać swoje prace w całym Malawi i poza jego granicami, zarabiając w ten sposób na utrzymanie. Podczas wizyty będziemy mogli przyjrzeć się ich pracy oraz kupić ich wyroby. Muzeum zdobyło międzynarodowe uznanie za doskonałą prezentację afrykańskiej kultury i wysoki poziom wystawianych tu dzieł.

Malawi wyjazd Mua Mission Malawi 2021

Dzień 12. Lilongwe 

Podróż powrotna do Lilongwe. Po dotarciu na miejsce, czas wolny na krótki wypoczynek. Wieczorem kolacja i tradycyjna muzyka, tzw. wieczór typowo hedonistyczny.

Malawi wyjazd Bazary Malawi 2021

Dzień 13. Lilongwe 

Śniadanie, transfer na lotnisko Lilongwe zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Malawi. Wylot do Warszawy.

Dzień 14. 

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

trasa WYCIECZKI:

CENA: 3200USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Lilongwe - Warszawa ok.  PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakup
 • Noclegi w lodgach i wygodnych hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych w zależności od dostępnej w danym terenie bazy noclegowej
 • Śniadania
 • Transfery i transport busem Costa wynajętym dla grupy, łodziami, promami i wszelką możliwą komunikacją zgodnie z programem
 • Wstępy do parków narodowych wymienionych na trasie podróży zgodnie z programem
 • Wszystkie safari zgodnie z opisem w programie
 • Wszystkie trekkingi zgodnie z opisem w programie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalach przewodników angielskojęzycznych
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Malawi (ok. USD)
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (około 20 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 70 USD)
 • Innych wydatków osobistych i innych atrakcji fakultatywnych

*Grupa min. 6 osób

MALAWI Na ZDJĘCIACH