kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

WYJAZD MOZAMBIK SUAZI
TANIEC TRZCIN FESTIWAL
-
-
-
18
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

WYJAZD MOZAMBIK SUAZI Z POZA TRASĄ ADVENTURE

MOZAMBIK CENTRALNY I SUAZI TANIEC TRZCIN FESTIWAL

Wyjazd Mozambik Suazi z Poza Trasą Adventure to niezwykle ciekawa podróż przez dwa mniej znane państwa południowo-wschodniej Afryki. 

Suazi zwane obecnie Królestwem Eswatini, to jeden z najmniejszych krajów Afryki i jedna z ostatnich monarchii absolutnych na tym kontynencie. Do Suazi przyciągają piękne i zróżnicowane krajobrazy górskie ciągnące się wzdłuż granicy z Mozambikiem, lasy deszczowe położone w północno-zachodniej części kraju oraz sawanny leżące na jego wschodzie. Nazwa Suazi pochodzi od plemienia Suazi z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Podczas naszej podróży po Suazi będziemy mieli wiele okazji do delektowania się pięknem tutejszych malowniczych krajobrazów oraz poznania kultury i tradycji plemienia Suazi, słynącego z interesujących wyrobów rzemiosła artystycznego. Dodatkową atrakcją podczas wizyty w Suazi będzie uczestnictwo w słynnym corocznym święcie narodowym - Taniec Trzcin, które odbywa się w sierpniu lub na początku września w okolicy Lobombo. W festiwalu biorą udział dziesiątki tysięcy młodych niezamężnych kobiet z całego kraju.

Mozambik położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki, to miejsce wciąż nieodkryte i idealne na ciekawą podróż i jednocześnie wypoczynek na rajskich złocistych plażach przy pięknych rafach koralowych Oceanu Indyjskiego. Tropikalny Archipelag Bazaruto uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na kontynencie afrykańskim. Mozambik to także ciekawe klasyczne safari oraz canoe safari w Parku Narodowych Gorongosa i Rezerwacie Narodowym Chimanimani ze wspaniałą przyrodą, stadami antylop, różnorodnym ptactwem, lwami, lampartami i słoniami. Podczas wycieczki Mozambik Suazi Wyjazd Poza Trasą zwiedzimy również stolicę Mozambiku - Maputo, gdzie obejrzymy pozostałości portugalskiej architektury i przespacerujemy się urokliwymi uliczkami starego miasta.W Maputo wybierzemy się również na barwny lokalny rynek Mercado Central. Można tu znaleźć różnorodne tropikalne owoce, warzywa i przyprawy, jak również produkty codziennego użytku i niezwykle ciekawe rękodzieło artystyczne twórców z Mozambiku. Rynek zlokalizowany jest w ciekawym architektonicznie budynku zbudowanym na początku XX wieku. Zapraszamy na Wyjazd Mozambik Suazi Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

WYJAZD MOZAMBIK SUAZI - PROGRAM PODRÓŻY:  

MOZAMBIK CENTRALNY I SUAZI TANIEC TRZCIN FESTIWAL

*Uwaga - Wkrótce nastąpi aktualizacja programu na 2024 rok. 

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Johannesburga. No lotnisko spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. SUAZI 

Przylot do Johannesburgu. Kontynuacja podróży - wylot do stolicy Suazi (dodatkowy bilet - koszt około 220 USD). Nocleg w Dolinie Ezulwini, Lobomba lub Manzini.

Dzień 3. SUAZI - DOLINA EZULWINI

Zwiedzanie okolic Doliny Ezulwini. Znaczna część najważniejszych i najciekawszych turystycznie miejsc w Suazi znajduje się w Dolinie Ezulwini między stolicą Mbabane, a największym miastem kraju, czyli Manzini. Przez malowniczą Dolinę Ezulwini wiedzie główna autostrada, a w jednej z jej części znajduje się siedziba króla Suazi - Mswatiego III, który jest monarchą absolutnym a zatem decyduje o wszystkim w państwie. Przykładowo w 2018 r. z okazji swoich 50 urodzin zmienił nazwę kraju z Swaziland na Eswatini. W rozległej Dolinie Ezulwini znajdują się parki, obiekty sportowe oraz muzea. Jeśli w dniach naszego pobytu otwarte będzie Mantenga Cutural Village, będziemy mieli możliwość przyjrzeć się pokazom tańców ludu Suazi. Kontynuując podróż udamy się nad wodospady w Mantenga Nature Reserve. Przejazd do jednego z mniejszych parków Suazi i południowej części Afryki Mlawula. Usytuowany on jest w strefie przejściowej między dwoma regionami biogeograficznymi, suchymi cierniowymi sawannami na zachodzie i wilgotnymi przybrzeżnymi zaroślami na wschodzie. Sibebe Rock w Suazi - to największa na Świecie jednolita, granitowa skały, która sięga 15 km w głąb ziemi i jest niemal zupełnie naga. Sibebe Rock porównuje się do słynnej skały Uluru (Ayers Rock) w Australii, jednakże nie jest ona widoczną z daleka kopułą skalną, lecz jedną z gór widoczną z Doliny Pine Valley biegnącej u jej stóp. Skała jest przeolbrzymim głazem, który jednak ustępuje urodą swemu australijskiemu krewniakowi. Nocleg w Dolinie Ezulwini, Lobomba lub Manzini.

król Suazi

Dzień 4. SUAZI TANIEC TRZCIN FESTIWAL - PIERWSZY DZIEŃ 

Taniec Trzcin to największe coroczne święto i festiwal Suazi. Odbywa się w sierpniu lub na początku września w okolicy Lobombo. Dziesiątki tysięcy młodych, niezamężnych dziewcząt z całego królestwa przynosi świeżo ściętą trzcinę aby złożyć hołd Królowej Matce. Święto trwa osiem dni. Pierwszego dnia kobiety przybywają grupami do królewskiej wioski Ludzidzini. W czasie trzech kolejnych dni są dzielone na dwie grupy wiekowe - starszą (14-22 lata) i młodszą (8-13 lat). Następnie udają się na odległe o kilkanaście kilometrów pola trzciny, gdzie każda z kobiet ścina długim nożem 10-20 roślin, związuje i przynosi do Ludzidzini. Piąty dzień to czas przygotowania kostiumów tanecznych i dekoracji włosów. Szóstego i siódmego dnia kobiety wchodzą na arenę w grupach, z których każda tańczy i śpiewa inną pieśń. Ostatniego, ósmego dnia król rozkazuje ubić kilkadziesiąt krów, kobiety dzielą się mięsem i wracają do domów. Król Suazi Mswati III ma prawo wybrać spośród uczestniczek święta swoją nową małżonkę. 

wojownik Suazi

Dzień 5. SUAZI TANIEC TRZCIN FESTIWAL - DRUGI DZIEŃ

Dziś kontynuujemy udział w uroczystych obchodach festiwalu. Obchody Taniec Trzcin,  Taniec Trzcin Suazi

Dzień 6. MOZAMBIK - MAPUTO

Wjazd do Mozambiku. Podróż do stolicy kraju - Maputo. Miasto jest obecnie w trakcie dużej rozbudowy w związku z rozwojem gospodarczym Mozambiku. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie Maputo. Obejrzymy między innymi interesujący i okazały budynek Dworca Kolejowego i Bazaru Mercado Central, następnie zwiedzanie Fortaleza, Plac Niepodleglości - Praca de Independencia, Katedry Immaculate, Nucleo de Arte – centrum kulturalnego miasta. 

Maputo Wyjazd Mozambik Suazi

Dzień 7. CHIMOIO

Rano wyruszamy w trasę przez Mozambik. Przelot do Chimoio - miasta w centralnej części Mozambiku. To brama do Parku Narodowego Gorongosa oraz gór Chimanimani. Wizyta w Forcas armadas de Mocambique (FADM) Chimoio. Jest to powojenna baza wojskowa z wrakami starych czołgów i innymi maszynami wojskowymi. Podróż nad Jezioro Chicamba -  około 50 km na zachód od Chimoio,  z którego roztacza się fantastyczny widok na okolicę. Sztuczne jezioro powstało w roku 1968 w wyniku budowy zapory Chicamba (znanej również jako Chicamba Real) nad rzeką Revué. W miarę możliwości udamy się również na wschód od Chimoio, gdzie znajduje się zabytkowy i dobrze utrzymany wiatrak Antigo moinho de vento.

Dzień 8. CHIMOIO / PARK NARODOWY GORONGOSA

Po śniadaniu wyjazd na lokalny targ i dalsza podróż do Parku Narodowego Gorongosa. To jeden z zapomnianych i rzadziej odwiedzanych parków narodowych Mozambiku i całej Afryki. Niezwykle doświadczony i zniszczony podczas działań wojennych w Mozambiku, od kilku lat jest odbudowywany. Okolica to łąki i sawanna z licznymi drzewami akacji oraz suchego lasu na piaszczystych ziemiach, sezonowo wypełnionymi uedami. Teren parku to mozaika różnorodnych ekosystemów. Mamy szanse spotkać tu między innymi lwy, słonie, bawoły, lamparty, hipopotamy, krokodyle, zebry, sobole, kudu. Obszar parku zamieszkują różnorodne gatunki ptactwa. W ostatnich latach zaobserwowano ich około 400 gatunków, z czego wiele to gatunki endemiczne jak na przykład wilga zielonogłowa. Żyjące tu gatunki są prawdziwą gratką dla ornitologów, miłośników i obserwatorów ptaków. Nocleg w okolicy Parku Narodowego Gorongosa.

wyjazd Mozambik Suazi parki narodowe

Dzień 9. SAFARI W PARKU NARODOWYM GORONGOSA 

Wyjazd na safari. Czeka nas około trzygodzinne poranne safari (samochodem) i około trzygodzinne safari popołudniowe (Canoe Safari). Na porannym safari będzie można obejrzeć niezwykłą różnorodność antylop, liczne naczelne i ogromną różnorodność ptactwa. Jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia spotkamy również lwy i rodziny słoni a do tego bawoły, hipopotamy i krokodyle. Canoe safari to okazja do ujrzenia piaszczystych plaż i fantastycznego ptactwa żyjącego wśród trzcin.

  Dzień 10. WIZYTA U SPOŁECZNOŚCI VINHO 

Wycieczka do społeczności plemienia Vinho zamieszkującej obrzeża parku narodowego. Wycieczka trwać będzie około 2 - 3 godziny. Spacer po okolicy do rzeki Pungue a tam krótka przejażdżka po okolicy małą łódką oraz wizyta w lokalnej szkole i na tradycyjnym targu.

Dzień 11. REZERWAT NARODOWY CHIMANIMANI 

Wyjazd w rejon Chimanimani. Jest to rejon graniczny z Zimbabwe. Podróż trwać będzie około 5 godzin. W rejonie Chimanimani znajdują się zaskakująco zielone i intensywnie zalesione Góry Chimanimani. Tu znajduje się najwyższy szczyt Mozambiku - Góra Binga (2436 m n.p.m.), która wznosi się na wschodnim krańcu gór. Dużą część tego obszaru obejmuje Rezerwat Narodowy Chimanimani, który wraz z Parkiem Narodowym Chimanimani w Zimbabwe, jest częścią większego transgranicznego obszaru ochrony Chimanimani (ACTF).

mieszkańcy Afryki wyjazd Mozambik Suazi

Dzień 12. REZERWAT NARODOWY CHIMANIMANI

Eksploracja rejonu Rezerwatu Narodowego Chimanimani. Góry Chimanimani to wymarzone miejsce do spacerów i dłuższych wędrówek. Podczas dzisiejszego dnia wizyty w zielonych dolinach i przy wodospadach. To piękny teren wolny od tłumów, gdzie można odpocząć i cieszyć się przyrodą Afryki.

Dzień 13. REZERWAT NARODOWY CHIMANIMANI

Kontynuacja eksploracji rejonu Chimanimani. Dziś odwiedzimy lokalną wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami.

Dzień 14. BEIRA

Wyjazd do Beira, które jest czwartym co do wielkości miastem w Mozambiku. Beira położone jest w środkowej części kraju, w prowincji Sofala. Miasto jest jednym z najważniejszych portów przeładunkowych Afryki, tu rzeka Pungwe spotyka się z Oceanem Indyjskim. Po dotarciu na miejsce zwiedzanie miasta. Obejrzymy między innymi katedrę miejską, latarnia morską, Macuti Beach oraz lokalny gwarny bazar.

Archipelagu Bazaruto

Dzień 15. INHASSORO

Podróż do niewielkiego portu rybackiego Inhassoro, który jest bramą do wysp pobliskiego Archipelagu Bazaruto. W miasteczku tym odbywał się niegdyś targ niewolników. Zwiedzimy tu rynek oraz historyczne ulice. Z Inhassoro lub alternatywnie z Vilankulo wybierzemy się na safari łódkami dhow - daw. Zatoka u wybrzeży Inhassaro jest popularna wśród nurków. Znajdują się tu rafy koralowe. Obszar ten jest także sezonowym domem dla wielu gatunków delfinów, żółwi, rzadkich i zagrożonych krów morskich, rekinów wielorybich, płaszczek i humbaków.

Mozambik Archipelagu Bazaruto

Dzień 16. WYCIECZKA W OKOLICE ARCHIPELAGU BAZARUTO

Wycieczka dhow - daw w rejon Archipelagu Bazaruto, który częściowo jest obszarem największego morskiego Parku Narodowego na terenie Oceanu Indyjskiego. W skład parku wchodzi wyspa Bazaruto oraz Benguerra. Archipelag Bazaruto tworzy sześć wysp, które utworzone zostały z piasku naniesionego przez rzekę Sami, która z czasem zmieniła swój bieg. Archipelag stał się parkiem narodowym w 1971 roku. Oprócz pięknych plaż na wyspach można podziwiać wydmy i słone jeziora śródlądowe będące domem dla wielu gatunków ptaków morskich. Rafy koralowe są także domem dla tysięcy gatunków ryb i koralowców oraz ssaków morskich. Strona zawietrzna łańcucha wyspy otoczona jest spokojnymi turkusowymi wodami, podczas gdy strona nawietrzna oferuje jeszcze bardziej odizolowane i nieokiełznane wybrzeże z silnymi falami morskimi stale uderzającymi w linię brzegową.

Archipelagu Bazaruto Mozambik wydmy

Dzień 17. 

Podróż powrotna do Johannesburga. Lot Vilankulo – Johannesburg (koszt około 220 USD). Nocleg w Johannesburgu.

Dzień 18. 

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Johannesburg - Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Wejścia do Parków Narodowych i miejsc odwiedzanych w ramach programu imprezy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wiz (ok. USD)
 • Kosztów posiłków nie ujętych w opisie cena obejmuje
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych i napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych  i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

WYJAZD MOZAMBIK SUAZI NA ZDJĘCIACH