kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Perskie ogrody Iran

Perskie ogrody w Iranie – Ogród Shazdeh w Mahan

Perskie ogrody to miejsca, które Irańczycy kochają i gdzie chętnie wypoczywają. Centralny Iran to zwykle pustynna przestrzeń, pokryta górami. Zdarzają się jednak oazy, w których niespodziewanie wyłania się soczysta zieleń z tryskającymi źródłami wody. Wieki temu w wielu z takich oaz utworzono ogrody, które wiosną są kwintesencją piękna a latem miejscem odpoczynku i schronem przed uporczywym upałem.

Na terenie Iranu znajduje się kilka ogrodów zaliczanych do najsłynniejszych na świecie. Perskie ogrody uwodzą urodą, szerzącą chłodną wodą w fontannach dających wytchnienie w upale i śpiewem ptaków mieszkających wśród drzew. To właśnie w starożytnej Persji narodziła się idea zamkniętego murem ogrodu, a trzeba przyznać, iż perskie ogrody stworzone są zwykle z tych samych detali i według jednakowych zasad – zwykle bez przepychu, ale pod naczelną batutą geometrii. Perskie ogrody często otoczone są ciekawymi architektonicznie budynkami sprzed setek lat.

Mahan

W niedalekiej odległości od miasta Kerman położone jest miasteczko Mahan. Znajduje się tu jeden z najpiękniejszych ogrodów Iranu – ogród Shazdeh (Shahzadeh) – czyli ogród książęcy. Jego sześciohektarowa powierzchnia ma kształt prostokąta a w jego obrębie, umiejscowione zostały liczne fontanny, placyki, kwietniki, oraz niezliczone ławki. Ogród został zbudowany dla Mohammada Hasana Khana Qajar Sardari Iravani w roku 1850 roku, a że budowla okazała się być udana, zastał on powiększony w 1870 roku. Rośnie tu mnóstwo ozdobnych drzew – pięknych granatowców, drzewek pomarańczy, pachnie jaśminem, goździkami, tulipanami i różami.

Perskie ogrody

Perskie ogrody w Iranie szczególnego znaczenia nabrały w symbolice muzułmańskich mistyków – sufich. W Mahan, znajduje się sanktuarium ARAMGAH-E SHAH NEMATOLLAH VALI. Zostało ono wybudowane dla sufickiego lidera Shaha Ne’emat Ollah Vali. Dla sufich ogród i jego otoczona murem przestrzeń oznaczała świat ducha i miłości, za murami zaś znajdował się świat materialny, który symbolizował jałową pustkę i nudę. To taka parafraza współczesnego życia, gdzie przecież żyjemy w dwóch światach realnym i virtualnym, często nad wyraz ten drugi gloryfikując.

Perskie ogrody

Iran – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2  O Iranie czytaj w naszych artykułach:  Iran Pustynia Kalut,  Isfahan Iran,  Iran HafezIran Pustynia Lut,  Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek