kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

OGRODY IRANU I MAHAN

Centralny Iran to zwykle pustynna przestrzeń, pokryta górami. Zdarzają sie jednak oazy w których niespodziewanie wyłania się soczysta zieleń z tryskającymi źródłami wody. W wielu z tych oaz, wieki temu uformowano ogrody, które wiosną są kwintesencją piękna, a latem miejscem odpoczynku i schronem przed upałem.

Irańczycy kochają ogrody, często są one otoczone budynkami sprzed setek lat, rachitycznymi drzewami i fontannami. Na terenie Iranu znajduje się kilka ogrodów zaliczanych do najsłynniejszych na świecie. Uwodzą One śpiewem ptaków i szmerem czystej wody. To właśnie w starożytnej Persji narodziła się idea zamkniętego murem ogrodu, a trzeba przyznać, iż perskie ogrody stworzone są zwykle z tych samych detali i według jednakowych zasad, zwykle bez przepychu, ale pod naczelną batutą geometrii.

W niedalekiej odległości od miasta Kerman , znajduje się miasteczko Mahan, gdzie jest jeden z najpiekniejszych ogrodów Iranu – ogród Shazdeh (Shahzadeh) – czyli ogród książęcy. Jego sześcio-hektarowa powierzchnia ma kształt prostokąta, w obrębie, którego są umiejscowione liczne fontanny, drzewa,kwietniki,placyki oraz niezliczone ławki. Ogród został zbudowany dla Mohammada Hasana Khana Qajar Sardari Iravani w roku 1850 roku, a że budowla okazała się być udana, zastał on powiększony w 1870 roku. Pełno tu granatowców, pachnie jaśminem, goździkami, tulipanami i różami.

Ogrody w Iranie szczególnego znaczenia nabrały w symbolice muzułmańskich mistyków – sufich. W Mahan, znajduje się sanktuarium ARAMGAH-E SHAH NE?MATOLLAH VALI. Jest Ono wybudowane dla sufickiego lidera Shaha Ne’emat Ollah Vali. Dla sufich ogród i jego otoczona murem przestrzeń oznaczała świat ducha i miłości, za murami zaś znajdował się świat materialny, który symbolizował jałową pustkę i nudę.

To taka parafraza współczesnego życia, gdzie przecież żyjemy w dwóch światach realnym i virtualnym, często nadwyraz ten drugi gloryfikując.

autor: Łukasz Odzimek