Shushtar w Iranie położone jest na zachodzie kraju w prowincji Khuzestan, która jest miejscem powstania wielu starożytnych cywilizacji. Historia tego obszaru sięga sześciu tysięcy lat, chociaż istnieją tu ślady ludzkiej działalności nawet sprzed dziewięciu tysięcy lat.
Wzmianki o Khuzestanie można odnaleźć nawet w Starym Testamencie. Miejscowa powiedzenie mówi, że jeśli w tutejszej okolicy włożymy szpadel w ziemię i pokopiemy choć chwilę, z wielkim prawdopodobieństwem uda nam się natrafić na jakiś antyk. Być może to lekka przesada ale miłośnicy wykopalisk powinni spróbować właśnie tutaj zabawić się w odkrywców. Ostrożnie jednak bo to jeden z najgorętszych obszarów ziemi. Latem średnia temperatura w ciągu dnia wynosi tu 45 stopni Celsjusza.
Shustar w Iranie (Szusztar) położone na północy prowincji Khuzestan to jedno z najstarszych miast świata. Słynie ono z licznych efektownych konstrukcji wodnych jak – młyny, mosty, zapory, kanały irygacyjne oraz tunele. Znajdują sie one na rzece Karun, a budowę ich rozpoczęto w V wieku p.n.e. To z nimi wiązało się i wokół nich skupiało całe życie i praca mieszkańców miasta. Były one także pracodawcami dla wielu mieszkańców okolicznych wsi.
Cały kompleks miejski był niegdyś ważnym ośrodkiem handlu. Wokół Shustar (Szusztar) mieściły się rozległe powierzchnie rolnicze, które były nawadniane wodą pochodzącą właśnie z kanałów Shustar (Szusztar). Niestety nie zachowała się do dziś większość z historycznych młynów Shushtar (Szusztar) jednak zachował się oryginalny system przepływu wody oraz jeden z młynów, który został poddany kompleksowej renowacji. Widać w tym młynie, iż woda spływająca ze starych kanałów pod nim poprzez śluzy, kończyła swój bieg w starym najefektowniejszym po dziś zbiorniku. Mimo że kompleks irygacyjny Shustar (Szusztar) ma tysiące lat, to wiekowa zaprawa murarska wciąż wytrzymuje próbę czasu.
Iran – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2 O Iranie czytaj w naszych artykułach: Iran Pustynia Kalut, Isfahan Iran, Iran Hafez, Iran Pustynia Lut, Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?, Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem, Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?, Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?, Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?, Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut, Iran: ofiara czarnego PR Polityki
Autor: Łukasz Odzimek