kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SHUSHTAR W IRANIE

Miasto Shushtar znajduje sie w południowo-zachodniej prowincji Khuzestan, która jest źródłem wielu starożytnych cywilizacji świata. Historia tego obszaru sięga 6000 lat temu, chociaż istnieją ślady ludzkiej działalności nawet sprzed dziewięciu tysięcy lat. Wzmianki o Khuzestanie można odnaleźć nawet w Starym Testamencie. Ponoć jeśli w tutejszej okolicy włożymy szpadel w ziemie i pokopiemy trochę wydłubiemy jakiś antyk. Być może przesada, ale zakochani w wykopaliskach, powinni właśnie tutaj zabawić sie w kopaczy , ale ostrożnie – to jedne z najgorętszych obszarów ziemi, latem średnia tempertura dnia to 45 stopni.

Shustar położone w w północnym Khuzestanie, to jedno z najstarszych miast świata. Słynie ono z licznych efektownych konstrukcji wodnych jak – młyny, mosty, zapory, kanały irygacyjne oraz tunele. Znajdują sie one na rzeką Karun, a budowę ich rozpoczęto w V wieku p.n.e. To w nich skupiało się całe życie i praca mieszkańców miasta, były one pracodawcami równiez dla wielu mieszkańców okolicznych wsi.

Cały kompleks miejski był niegdyś ważnym ośrodkiem handlu. Wokół miasta mieściły się rozległe powierzchnie rolnicze, które były nawadniane wodą pochodzącą właśnie z kanałów Shustar. Z historycznych młynów Shushtar wiele nie zostało jednak zachował się oryginalny system przepływu wody. Dziś ostał się jednak jeden z młynów i został on kompletnie odrestaurowany. Widać w tym młynie, iż woda spływająca ze starych kanałów pod nim poprzez śluzy, kończyła swój bieg w starym najefektowniejszym po dziś zbiorniku. Mimo że kompleks irygacyjny Shustar ma tysiące lat, to wiekowa zaprawa murarska wciąż wytrzymuje próbę czasu.

autor: Łukasz Odzimek