kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Shushtar w Iranie – Kolebka starożytnych cywilizacji

Shushtar w Iranie położone jest na zachodzie kraju w prowincji Khuzestan, która jest miejscem powstania wielu starożytnych cywilizacji. Historia tego obszaru sięga sześciu tysięcy lat, chociaż istnieją tu ślady ludzkiej działalności nawet sprzed dziewięciu tysięcy lat.

Wzmianki o Khuzestanie można odnaleźć nawet w Starym Testamencie. Miejscowa powiedzenie mówi, że jeśli w tutejszej okolicy włożymy szpadel w ziemię i pokopiemy choć chwilę, z wielkim prawdopodobieństwem uda nam się natrafić na jakiś antyk. Być może to lekka przesada ale miłośnicy wykopalisk powinni spróbować właśnie tutaj zabawić się w odkrywców. Ostrożnie jednak bo to jeden z najgorętszych obszarów ziemi. Latem średnia temperatura w ciągu dnia wynosi tu 45 stopni Celsjusza.

Shushtar w Iranie

Shustar w Iranie (Szusztar) położone na północy prowincji Khuzestan to jedno z najstarszych miast świata. Słynie ono z licznych efektownych konstrukcji wodnych jak – młyny, mosty, zapory, kanały irygacyjne oraz tunele. Znajdują sie one na rzece Karun, a budowę ich rozpoczęto w V wieku p.n.e. To z nimi wiązało się i wokół nich skupiało całe życie i praca mieszkańców miasta. Były one także pracodawcami dla wielu mieszkańców okolicznych wsi.

Shushtar w Iranie

Cały kompleks miejski był niegdyś ważnym ośrodkiem handlu. Wokół Shustar (Szusztar) mieściły się rozległe powierzchnie rolnicze, które były nawadniane wodą pochodzącą właśnie z kanałów Shustar (Szusztar). Niestety nie zachowała się do dziś większość z historycznych młynów Shushtar (Szusztar) jednak zachował się oryginalny system przepływu wody oraz jeden z młynów, który został poddany kompleksowej renowacji. Widać w tym młynie, iż woda spływająca ze starych kanałów pod nim poprzez śluzy, kończyła swój bieg w starym najefektowniejszym po dziś zbiorniku. Mimo że kompleks irygacyjny Shustar (Szusztar) ma tysiące lat, to wiekowa zaprawa murarska wciąż wytrzymuje próbę czasu.

Iran – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2  O Iranie czytaj w naszych artykułach:  Iran Pustynia Kalut,  Isfahan Iran,  Iran HafezIran Pustynia Lut,  Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek