kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PAKISTAN ZIMA KARAKORUM HIGHWAY Poza Trasą
15.01.2025-27.01.2025
15.02.2025-27.02.2025
13
dni
CENA:
2300 USD + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

PAKISTAN zima Karakorum Highway

Pakistan Zima Karakorum Highway to nowa podróż Poza Trasą Adventure podczas której ujrzymy zimowe oblicze niezmiennie fascynującego Pakistanu. Pakistan zachwyca, inspiruje i często wprost zaskakuje przyjezdnych pięknem swojej górskiej przyrody. Zimą szczególnie zachwycają tu krajobrazy najwyższych gór świata i przepiękne, ośnieżone otwarte przestrzenie.

Nasz wyprawa poprowadzi na północ Pakistanu szosą Karakorum Highway. Dotrzemy między innymi do miast Gilgit, Doliny Hunza i miasta Karimabad oraz do wiosek Passu i Minapin. Ujrzymy olśniewające kolorami górskie jeziora pokryte lodem. Będą to między innymi Jezioro Borith, Jezioro Ata Abad (Attahabad) i Jezioro Khalti. W miasteczku Shatial zwiedzimy stanowisko archeologiczne ze sztuką naskalną nawiązującą między innymi do tradycji i symboliki religii buddyjskiej oraz zoroastryjskiej, które wyznawane były tu wieki temu. W Dolinie Naltar słynącej z niesamowitych widoków i mieniących się kolorami jezior, czas spędzimy w najstarszym w Pakistanie ośrodku narciarskim, który położony jest na wysokości 2950 m n.p.m. Dotrzemy do przepięknych mało znanych dolin, na trasie znajdą się między innymi Dolina Sumayar, Dolina Gupis i Dolina Ishkoman. Zwiedzimy również pakistańskie miasta. Pierwszym z nich będzie stolica kraju Islamabad, kolejnym Lahore centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju - miasto zwane "Sercem Pakistanu”. Podczas naszej podróży Pakistan Zima Karakorum Highway zawitamy w miejscach bardziej i mniej znanych, wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami, a tych w Pakistanie nie brakuje. Zapraszamy w podróż Pakistan Zima Karakorum Highway z Poza Trasą Adventure!

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PAKISTAN zima Karakorum Highway - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Islamabadu w Pakistanie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Islamabad / Gilgit 

Przylot do stolicy Pakistanu - Islamabadu. Na lotnisku spotkanie z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. Kontynuacja podróży - dalszy lot do Gilgit, położonego w prowincji Gilgit-Baltistan. Lot trwać będzie około 50 minut. W czasie lotu spektakularne zimowe widoki na Nanga Parbat. Po przylocie transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie najciekawszych zakątków miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji, położonej na szlaku Karakoram Highway KKH i to przez tą prowincję przebiega większość trasy Karakorum Highway. Miasto położone jest w malowniczej dolinie w pobliżu zbiegu rzek Gilgit i Hunza. Wybierzemy się na spacer po mieście. Wizyta na kolorowym i tętniącym życiem Gilgit Bazar, gdzie kupić będziemy mogli lokalne wyroby. Będzie to doskonała okazja, by wtopić się w lokalny klimat, spróbować miejscowych specjałów i poczuć atmosferę Pakistanu. Gilgit od wieków stanowiło ważny punkt na trasie legendarnego Jedwabnego Szlaku. Przez tereny te przeszło wiele fal najeźdźców, a w okolicach Gilgit wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu - buddyzmu. Wizyta na stanowisku archeologicznym w pobliskiej miejscowości Kargah.  Znajduje się tu wykuty w skale około trzymetrowy wizerunek Buddy, który datowany jest na VII wiek. Nocleg w Gilgit.

Pakistan zima Karakorum Beyal BC - Nanga Parbat BC Pakistan 2020

Dzień 3. Gilgit / Hunza - Karimabad

Po śniadaniu podróż w kierunku Doliny Hunza do miasta Karimabad. Po drodze zatrzymamy się na rozgrzewającą pakistańską herbatę przy punkcie widokowym z panoramą na siedmiotysięcznik Rakaposhi, którego nazwa oznacza „pokryty śniegiem”. Kolejnym przystankiem będzie punkt widokowy na trasę Jedwabnego Szlaku. Kontynuacja podróży do miasta Karimabad, które jest stolicą regionu Hunza. To miejsce szczególnie lubiane przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie dostrzeżemy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach zarówno w miastach, jak i przede wszystkim na wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację. Po dotarciu na miejsce spacer po Karimabad, położonym malowniczo na wzgórzu. To przepiękne miasto, gdzie wciąż odkrywać można kolejne urocze zakątki. Obejrzymy dwa forty górujące nad miastem - Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała ponad tysiąc sto lat temu. Obydwa forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem udamy się na krótką wycieczkę do miejsca zwanego „Orle Gniazdo” (‚Eagle’s Nest’), skąd przy sprzyjającej aurze podziwiać można zachwycające zimowe widoki na ośnieżoną dolinę oraz górujące wokół niej szczyty górskie - Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Karimabad.

Pakistan Zima Karakorum Khunjerab Pakistan maj 2021

Dzień 4. Hunza - Karimabad / Passu / Jezioro Borith / Most Wiszący Hussaini (Hussaini Suspension Bridge) / Jezioro Ata Abad (Attahabad) / Karimabad

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku lodowca Passu. Po drodze zatrzymamy się na spacer przy zamarzniętym Jeziorze Borith i podziwianie jego zimowego oblicza. Następnie zjedziemy z głównej trasy KKH w boczną drogę, prowadzącą do wiszącego mostu linowego Hussaini (Hussaini Suspension Bridge). Hussaini uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych mostów świata. Stąd podziwiać będziemy przepiękne widoki na Passu i zachwycającą panoramę szczytów Cathedral Peak. Most ma ponad dwieście metrów długości. Chętni i odważni będą mogli przespacerować się po nim. Następnie spacer przy zamarzniętym Jeziorze Ata Abad (Attahabad), które znane jest z wyjątkowo malowniczego położenia oraz olśniewającego niebiesko-turkusowego koloru. Całość tworzy zachwycający górski krajobraz. Jezioro Ata Abad (Attahabad) położone jest w Dolinie Gojal i utworzone zostało przez zaporę osuwiskową w styczniu 2010 roku. Dla chętnych możliwość jazdy na łyżwach na zamarzniętych jeziorach (fakultatywnie). Wieczorem podróż powrotna do Hunza. Nocleg w Karimabad.

Pakistan Zima Karakorum Highway

Dzień 5. Huna - Karimabad / Lodowiec Hopper / Dolina Sumayar - Nagar / Minapin

Po wczesnym śniadaniu podróż trasą Karakorum Highway KKH oraz jej bocznymi odnogami do Doliny Hopper, jednej z pozatrasowych dolin Karakorum. W dolinie tej położony jest Lodowiec Hopper - najszybciej poruszający się lodowiec w Pakistanie. Z przepięknie położonej doliny podziwiać będziemy zachwycający zimowy widok na Golden Peak (7027 m n.p.m.), Diran Peak (7266 m n.p.m) i Miar Chhish (6824 m n.p.m.). Spacer po lodowcu, czas na zdjęcia niesamowitej panoramy. Następnie podróż do Doliny Sumayar, położonej u zbiegu rzek Hunza i Nagar. Z Sumayar roztacza się przepiękny widok na Hunza. W dolinie położnych jest dziewięć niewielkich wiosek. Dolina Sumayar słynie z licznie występujących tu cennych minerałów, m.in. akwamarynów, fluorytów, kalcytów, kwarców. Następnie dalsza podróż do wioski Minapin, leżącej przy rzece Hunza. Jest to rejon byłego Księstwa Nagar założonego w XIV wieku. Spacer po okolicy, gdzie podziwiać można piękno tutejszej przyrody i wyjątkowe zimowe widoki na góry. Minapin jest punktem startowym trekkingów do Rakaposhi Base Camp. Nocleg w wiosce Minapin. 

Pakistan Zima Karakorum Lodowiec Passu Pakistan 2020

Dzień 6. Minapin / Dolina Naltar / Gilgit

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Doliny Naltar, słynącej z niesamowitych widoków i mieniących się kolorami jezior. Naltar uznawana jest za najpiękniejszą dolinę w rejonie Gilgit. Znajduje się tu ośrodek narciarski, który położony jest na wysokości 2950 m n.p.m. Jest to najstarszy ośrodek narciarski w Pakistanie. Był on między innymi gospodarzem Pucharu Narciarstwa Alpejskiego w Karakorum w 2016 roku. Rok wcześniej wybudowany został nowy wyciąg krzesełkowy. Czas wolny na jazdę na nartach lub odpoczynek w ośrodku (fakultatywnie). Następnie powrót do Gilgit. Nocleg w Gilgit. 

Dzień 7. Gilgit / Gahkuch / Jezioro Khalti / Dolina Gupis

Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy podróż przez tereny dystryktu Ghizer, najbardziej na zachód wysuniętą częścią prowincji Gilgit-Baltistan. Stolicą Ghizer jest miasto Gahkuch. To tereny niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym, różnorodne pod względem etnicznym, z bogatą historią i kulturą. Podróż trasą Karakorum Highway KKH oraz jej bocznymi odnogami w kierunku Doliny Gupis, jednej z kilku dolin należących do Ghizer. Dolina Gupis położona jest w pasmie Hindukuszu. Po drodze przepiękne widoki na ośnieżone szczyty, rzeki i jeziora. Zatrzymamy się w Gahkuch i Górnym Gahkuch, a następnie na spacer przy zamarzniętym Jeziorze Khalti, leżącym w zakolu rzeki Ghizer. Kontynuacja podróży do Gupis. Nocleg w hotelu w Gupis. 

Pakistan Zima Karakorum

Dzień 8. Gupis / Dolina Ishkoman / Gilgit

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Doliny Ishkoman. Ishkoman to kolejna z przepięknych dolin, leżących na terenie dystryktu Ghizer. Wizyta w lokalnych wioskach, spotkania z mieszkańcami. Następnie podróż powrotna do Gilgit. Nocleg w Gilgit. 

Dzień 9. Gilgit / Shatial / Besham

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Besham, leżącego w dystrykcie Shangla w prowincji Chajber Pasztunchwa. Większość ludności tych terenów stanowią Pasztunowie. Podróż trasą Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan. Opuścimy prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway - KKH. Podczas przejazdu krótkie przerwy na odpoczynek i zdjęcia w najpiękniejszych punktach trasy. Zatrzymamy się w punkcie widokowym Juglot na skrzyżowaniu trzech najpotężniejszych pasm górskich świata: Karakorum, Hindukuszu i Himalajów oraz rzek Indus i Gilgit (Three Great Mountain Range Junction Point). Następnie w puncie widokowym, skąd roztacza się rozległa panorama Nanga Parbat. Kolejnym przystankiem na trasie będzie miasto Shatial, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne ze sztuką naskalną nawiązującą między innymi do tradycji i symboliki buddyjskiej oraz zoroastryjskiej. Kontynuacja podróży do Besham. Nocleg w Besham. 

Pakistan Zima Karakorum Khunjerab Pakistan maj 2021

Dzień 10. Besham / Islamabad

Wcześnie rano wyjazd w kierunku Islamabadu. Po drodze zatrzymamy się w Taxila. Znajduje się tu jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). W starożytności miejsce to było ważnym ośrodkiem buddyjskim. Początki miasta sięgają V wieku p.n.e. Wizyta w muzeum z bogatymi zbiorami sztuki. Następnie dalsza podróż do Islamabadu. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie i czas wolny na krótki odpoczynek. Wieczorem spacer po Islamabadzie. Zwiedzimy tu narodowy meczet Pakistanu - Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Wybierzemy się także na zakupy na lokalnym miejskim bazarze. Nocleg w Islamabadzie. 

Islamabad

Dzień 11. Islamabad / Lahore (Lahaur)

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Lahore, stolicy Pendżabu. Miasto położone jest w pobliżu granicy z Indiami, na zachodnim przedgórzu Himalajów. Podróż potrwa około 6 - 8 godzin jazdy. Po dotarciu do Lahore transfer do hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Starego Miasta Lahore. Lahore to centrum naukowe, kulturalne oraz artystyczne kraju - miasto zwane "Sercem Pakistanu”. Miasto przez ponad 200 lat było pod panowaniem Imperium Wielkich Mogołów, w trakcie którego w mieście powstało wiele pałaców, meczetów i ogrodów. Te wspaniałe zabytki te podziwiać można do dziś. W Lahore zwiedzimy okolice Bramy Delhi oraz Bramy Lahore. Brama Delhi jest jedną z zachowanych historycznych bram, niegdyś otoczonego murami miasta Lahore. Brama wybudowana została w okresie Mogołów i służyła wówczas jako główna brama miasta. Odwiedzimy również lokalny bazar Anarkali. Wieczorem wizyta na kolacji w hotelu Haveli, skąd roztacza się najpięknieszy widok na Lahore. Nocleg w hotelu w Lahore.

Lahore w Pakistanie

Dzień 12. Lahore (Lahaur) / Wagah / Lahore (Lahaur)

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Lahore. Obejrzymy Fort Lahore - Shahi Qila, który jest wspaniałym przykładem architektury Mogołów.  Fort częściowo zbudowany został przez Akbara, panującego w drugiej połowie XVI wieku. Następnie rozbudowany został on przez kolejnych trzech cesarzy, między innymi Szahdżahana. Fort Lahore wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie obejrzymy cesarski Meczet Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów - Aurangzeba. Inspiracją dla budowniczych meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. Obejrzymy także grobowiec jednego z Wielkich Mogołów - cesarza Dżahangira, syna cesarza Akbara. Kolejnym punktem programu będzie wyjazd do Wagah, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. (UWAGA: Wyjazd zrealizowany zostanie, o ile pozwoli na to aktualna sytuacja polityczna w regionie, a co z tym związane przejście graniczne pozostanie otwarte). Powrót do Lahore. Czas na odpoczynek przed nocnym transferem na lotnisko i wylotem do Warszawy. Transfer na lotnisko zgodnie godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Pakistanie. 

Pakistan wyjazd lahore

Dzień 13. Lahore (Lahaur)

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2300USD

+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Islamabad - Lahore - Warszawa ok. 4900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze Islamabad - Gilgit
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, a tam gdzie takowe są niedostępne (północny odcinek KKH) noclegi w obiektach typu Guest House
 • Śniadania
 • Koszty wizy do Pakistanu
 • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
 • Transfery i transport wynajętym samochodem wraz z kierowcą na całej trasie zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów
 • Opiekę polskiego Pilota / Przewodnika
 • Usługi lokalnych przewodników/ pilotów angielskojęzycznych
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Wyżywienia poza śniadaniami (około 20 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 80 USD)
 • Innych wydatków osobistych i innych atrakcji fakultatywnych

*Grupa min. 6 osób

PAKISTAN zima Karakorum highway na zdjęciach