kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Bhutan wyjazd z Zachodu na wschód
06.10.2024-19.10.2024
26.04.2025-09.05.2025
14
dni

BHUTAN WYJAZD POZA TRASĄ

PODRÓŻ Z ZACHODU NA WSCHÓD BHUTANU

Bhutan Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do małego królestwa ukrytego w Himalajach, przez wiele lat niedostępnego  dla turystów. W Bhutanie poznać można wciąż bardzo dobrze zachowane tradycje i kulturę tego regionu Himalajów. To jedyny kraj na świecie, gdzie oficjalną religią jest tantryczny buddyzm mahajany. W Bhutanie religia ściśle łączy się z odziedziczonymi po przodkach tradycjami i zwyczajami. Podstawą bhutańskiej etykiety  jest szacunek dla duchownych i monarchii oraz noszenie narodowego stroju (rodzaj tuniki i skarpet naciągniętych do kolan). Czorteny, młyny modlitewne poruszane wodą ze strumienia, flagi modlitewne, klasztory uczepione skał – to charakterystyczne buddyjskie symbole Bhutanu oraz istotne elementy krajobrazu kraju. Najważniejszymi wydarzeniami w roku są święta religijne i święta narodowe trwające czasem kilka dni a nawet tygodni. Bhutan Wyjazd z Poza Trasą Adventure jest doskonałą okazją do obserwacji olśniewających widoków Himalajów i niezwykle oryginalnej i unikalnej lokalnej architektury. Poznania zupełnie odmiennego od naszego stylu życia. Wizyt w klasztorach, spotkań z medytującymi mnichami i ich nieodłącznymi młynkami modlitewnymi. Ważną częścią naszej podróży będzie także kontakt z przepiękną i dziką przyrodą górską. Bhutan to kraj gdzie Szczęście Narodowe Brutto - określenie to wymyślił sam król, jest ważniejsze niż produkt krajowy brutto. To królestwo, w którym zakup papierosów jest nielegalny, ryż jest czerwony, papryczka chili to nie tylko przyprawa a gotowe danie obiadowe i gdzie olbrzymie penisy z kokardkami zdobiące mury budynków przynoszą szczęście i obfitość. Zapraszamy w podróż Bhutan Wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BHUTAN WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do New Delhi w Indiach. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Przylot do New Delhi w Indiach. Kontynuacja podróży do Paro w Bhutanie. 

Dzień 2. Paro / Thimphu

Wylot do Paro w Bhutanie. Przylot do Paro. Na lotnisku spotkanie z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bhutanie. Następnie transfer do stolicy Bhutanu - Thimphu, które położone jest około 50 km od Paro. Podróż potrwa około godziny. Droga prowadzić będzie przez Chunzom (ujście rzeki Pachu, płynącej przez Dolinę Paro, Wangchu i Dolinę Thimphu). Po dotarciu do Thimphu zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek, po czym rozpoczniemy zwiedzanie okolicy.

Thimphu stolica Bhutanu Nepal 2022

Rozpoczniemy od klasztoru Tachogang Lhakhang, zwanego „Świątynią Doskonałego Konia”. Klasztor zbudowany został przez Thangtong Gyalpo (1385 - 1464), słynnego budowniczego żelaznych mostów, który podczas medytacji w tym miejscu otrzymał duchową wizję i postanowił wznieść świątynię. Aby dostać się do świątyni, przejść trzeba przez most zbudowany z żelaznych łańcuchów. W świątyni obejrzeć można kilka unikalnych posągów Buddy. Następnie wyjazd na wzgórze w okolice Thimphu do Kuensel Phodrang zwanego Budda Point. Znajduje się tu gigantyczny pozłacany posąg Buddy wykonany z brązu. Posąg ma ponad 50 m wysokości i posiada trzy piętra. Wewnątrz posągu znajduje się kilka kaplic. Ze wzgórza zobaczyć można przepiękną panoramę miasta Thimphu. Pod koniec dnia udamy się do buddyjskiej fortecy Tashichho Dzong, gdzie od wczesnego XX wieku mieści się letnia rezydencja władz religijnych i świeckich Królestwa Bhutan. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Thimphu.

Thimphu stolica Bhutanu Nepal 2022

Dzień 3. Thimphu / Punakha

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Thimpu. Zwiedzimy National Memorial Chorten, stupę poświęconą pamięci trzeciego króla Bhutanu H.M. Jigme Dorji Wangchuck, zwanego „ojcem współczesnego Bhutanu”. To jednocześnie pomnik niosący przesłanie pokoju, harmonii i dobrobytu na świecie. Odwiedzimy Rezerwat Motithang Takin (Thimphu Zoo). Jest to rezerwat dzikiej przyrody utworzony dla takina - narodowego zwierzęcia i gatunku występującego jedynie w Bhutanie. Pierwotnie było to mini zoo, które planowano zamknąć, a żyjące tu zwierzęta wypuścić na wolność. Takiny nie chciały jednak opuścić tych terenów. W rezultacie utworzono Rezerwat Motithang Takin. Następnie wyruszymy w podróż przez Przełęcz Dochula w kierunku Punakha i Wangdue. Trasa przejazdu około 75 km. W Dochula na wysokości 3100 m n.p.m. zatrzymamy się aby obejrzeć widoki i wypić tradycyjną herbatę. Przy dobrej widoczności roztacza się stąd niesamowity widok na wschodnie pasma Himalajów. Na trasie miniemy piękne 108 chortenów, zbudowanych na wzgórzu przez Jej Wysokość Ashi Dorji Wangmo Wangchuck (Królowa Matka Bhutanu). Po przyjeździe do Punakha wizyta w Punakha Dzong. Punakha Dzong wzniesiony w 1637 roku u zbiegu dwóch rzek Mo Chhu i Po Chhu. Dzhong zbudowany został w miejscu, które około 800 lat wcześniej wyznaczył Guru Rinpocze. Ze względu na kunszt wykonania i niezwykłą lokalizację, dzhong uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bhutanie. Uszkodzony na przestrzeni wieków przez cztery katastrofalne pożary i trzęsienie ziemi, dzong został całkowicie odrestaurowany w ostatnich latach przez IV Króla Jigme Singye Wangchucka. Punakha Dzong ma ogromne znaczenie historyczne i jest symbolem zjednoczonego Bhutanu. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Punkha.

Dzongi Bhutanu Nepal 2022

Dzień 4. Punakha / Gangtey

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Trongsa przez malowniczą Dolinę Wangdiphodrang. Po drodze zwiedzimy klasztor Chimi Lhakhang zwany też Chimel Lhakan, zbudowany w 1499 roku przez Ngawang Choegyela. Klasztor założony został w miejscu, gdzie Lama Kunley ujarzmił demona Dochu La swoim „magicznym piorunem mądrości” i uwięził go w skale w pobliżu miejsca, w którym obecnie stoi chorten. Lama Kunley był znany jako „Szalony święty” lub „Boski szaleniec” ze względu na swoje niekonwencjonalne sposoby nauczania buddyzmu poprzez śpiew, humor i dziwaczne zachowania erotyczne. Kunley był zwolennikiem kultu „pioruna mądrości” czyli fallusa. Do świątyni przybywają liczne pielgrzymki. O błogosławieństwo proszą przede wszystkim pary, które nie mogą doczekać się potomstwa. Kobiety są błogosławione poprzez uderzenie w głowę fallusem. Następnie przejazd do Gangtey i wizyta w Klasztorze Gangtey Goembam, założonym w 1613 roku przez Peling Gyalse Rinpocze, wnuka Trentona Pema Lingpy. Klasztor położony jest w Dolinie Phobjikha (2900 m n.p.m.), która ze względu na swój łagodny klimat jest zimowiskiem dla rzadkich tybetańskich żurawi czarnoszyich. Klasztor Gangtey Goembam ma duże znaczenie dla wyznawców szkoły buddyzmu Nyingmapa. Następnie przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Gangtey. 

Paro w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 5. Gangtey / Chendebji / Bumthang 

Po śniadaniu wyjazd do wioski Chendebji, gdzie znajduje się stupa Chendebji Chorten. Stupa wzniesiona została na podobieństwo słynnej Stupy Bodhunath, znajdującej się w Katmandu w Nepalu. Stupę Chorten ufundował w XIX wieku tybetański Lama Shindę, który w tym miejscu miał stłumić złego ducha. Następnie przejazd do Trongsa Dzong, zwanego także Cheokhor Rabdentse. Jest to jedna z najbardziej imponujących twierdz w Bhutanie, znajdująca się na klifie z widokiem na wąwóz rzeki Mangde Chu. Dzong został wybudowany w miejscu wcześniejszej świątyni z XVI wieku. Ta ogromna wielopoziomowa twierdza składa się z szeregu dziedzińców i korytarzy, wykorzystujących naturalny układ przestrzeni wzgórza. Dalszy przejazd do Bumthang. Po dotarciu na miejsce zakwaterowani w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bumthang.

Thimphu stolica Bhutanu Nepal 2022

Dzień 6. Bumthang 

Po śniadaniu wizyta w Jakar Dzong, który znajduje się nad wioską Jakar w Dolinie Chamkhar w okolicach Bumthang. Według legendy podczas budowy tego dzonga z konstrukcji wyłonił się biały ptak - lokalny symbol pomyślności,  który usiadł na szczycie budowli. Dzięki temu miejsce uznane zostało za szczególnie istotne w regionie. Odwiedzimy również świątynię Jambay Lhakhang, zbudowaną przez króla Tybetu Srongsen Gampo w 659 roku. Świątynia została pobłogosławiona podczas wizyty Guru Rimpocze w Bumthangu. Mówi się, że to właśnie Guru Rimpocze sprowadził buddyzm do Bhutanu. Zgodnie z legendą, pod świątynią znajduje się naturalne jezioro, w które stanowiło schronienie dla Guru podczas najazdów i niebezpiecznych sytuacji. Następnie przejdziemy do pobliskiego klasztoru Kurjey Lhakhang, położonego w Dolinie Bumthang, 30 minut spacerem od Jambay Lhakhang. Wieczorem wizyta w klasztorze Namkhe Nyingpo Goemba, założonym w 1970 roku. W Namkhe Nyingpo Goemba spotkamy się z mieszkającymi tu mnichami. Obecnie klasztor jest domem dla około 300 adeptów buddyzmu Nyingampa. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bumthang.

Bhutańscy mnisi w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 7. Bumthang / Mongar

Po śniadaniu całodzienna podróż do Mongar. Przejazd samochodem około 7-8 godzin. Na trasie przepiękne krajobrazy Bhutanu. Przystanki na zdjęcia w punktach widokowych oraz na krótki odpoczynek. Na trasie obejrzymy malowniczo położony klasztor w miejscowości Ura, zbudowany w 1986 roku na miejscu pierwotnej, niezachowanej świątyni. Następnie przejedziemy przez Przełęcz Thrumshing La (zwaną również Donga Pass). Jest to druga najwyższa przełęcz Bhutanu położona na wysokości 3780 m n.p.m. Być może uda nam się zobaczyć dziko żyjące pandy czerwone oraz ptaki: olśniaka himalajskiego, kuropatnika czy kiśćca nepalskiego. Przy dobrych warunkach pogodowych, przejeżdżając zobaczymy górujące nad drogą ruiny Zhonger Dzong, twierdzy niestety niszczejącej stopniowo od XVIII wieku. W pobliżu zobaczymy także 55-metrową tamę na rzece Kurichu. W miejscowości Gyelposhing odwiedzimy ogród, w którym tradycyjnie odbywa się królewska wystawa kwiatów. Wieczorem po dotarciu do Mongar zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mongar.

Bhutańscy mnisi w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 8. Mongar / Lhuntse (Lhuetse) - Wioska Khoma / Mongar

Po śniadaniu wyjazd do Takila, gdzie zobaczymy Posąg Guru Padmasambhava, konsekrowany w 2015 roku. Posąg wysoki na ponad 45 metrów otoczony jest ośmioma dużymi i 108 małymi stupami (chortenami). Takila to święte miejsce, gdzie żyją mnisi i mniszki oraz osoby w podeszłym wieku. Następnie zwiedzimy tereny Dystryktu Lhuentse, jednego z najbardziej odizolowanych rejonów Bhutanu. Okolica słynie przede wszystkim z wytwarzanych tu najlepszych ręcznie tkanych tekstyliów w całym kraju. Tkacze z Lhuentse są szczególnie cenieni i znani z biegłości w wykonywaniu tradycyjnego materiału zwanego Kushuthara. Kultura tkacka jest tutaj dobrze zachowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, co czyni ją jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Wizyta w wiosce Khoma i spotkanie z tkaczami. Oprócz wycieczki do wioski Khoma, najbardziej znanej tradycyjnej wioski tkackiej w dystrykcie, odwiedzimy także pomnik Guru Nangsa Zelnena, rodowy dom dynastii Wangchuck w Dungkar Nagtshang, Lhuntse Dzong związany z historią dynastii Wangchuck, XVII-wieczny klasztor Jangchubling i wioskę Kilung Lhakhang, z której rozpościerają się zjawiskowe widoki na rzekę Kurichu. Wszystkie te miejsca dają wgląd w historię, tradycje i kwitnącą kulturę tkactwa ręcznego w Bhutanie. Popołudniu powrót do Mongar. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mongar. 

Paro w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 9. Mongar / Trashigang

Po wczesnym śniadaniu wyjazd z Mongar do Trashigang, najbardziej na wschód wysuniętego dystryktu Bhutanu. Przejazd samochodem około 3 godziny. Na trasie przepiękne krajobrazy Bhutanu. Przystanki na zdjęcia w punktach widokowych oraz na krótki odpoczynek. Po drodze wizyta w niewielkich miejscowościach Doliny Rade. Opcjonalnie zwiedzimy Drametse Lhankhand, szesnastowieczny klasztor położony na stromych zboczach wschodnich Himalajów. W klasztorze mieszka obecnie wspólnota około 80 mnichów. Świątyni patronuje święty Pema Lingpa - czwarty z pięciu „królów tertonów”, twórca bhutańskiej tradycji Ningma. Lub Żelazny most Thangthong Gyelpo w okolicy miejscowości Trashigang i Trashiyangtse. Most nazwany został imieniem jego budowniczego żyjącego na przełomie XIV i XV wieku. Thangthong Gyelpo często określany jest jako himalajski Leonardo da Vinci. Po dotarciu do Trashigang zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trashigang.

Dzień 10. Trashigang / Tashi Yangtse - Chorten Kora / Trashigang

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na całodzienną wycieczkę do Trashi Yangtse, położonego nad rzeką Kholongchu. W Trashi Yangtse znajduje się słynny Chorten Kora. To jedna z najbardziej znanych stup we wschodnim Bhutanie. XVIII-wieczna stupa Chorten Kora zachwyca wspaniałym wystrojem i unikalną atmosferą. Wzorowana jest ona na słynnej stupie Boudhanath w Nepalu. Według legendy Lama Ngawang Loday, zafascynowany nepalską architekturą, przywiózł z pielgrzymki model stupy Boudhanath wyrzeźbiony w rzodkiewce. Warzywo jednak skurczyło się podczas podróży i z tego powodu stupa Chorten Kora nie jest idealną kopią swojego nepalskiego odpowiednika. Odwiedzimy także pobliską niewielką świątynię Gomphu Kora. Bhutańczycy mówią, iż wizyta tu daje możliwość odbycia fascynującej duchowej podróży. Gomphu oznacza „jaskinię medytacji”, a Kora oznacza „okrążanie”. Miejsce to szczególnie ożywa raz w roku. Ubrani w swoje tradycyjne stroje wierni z całego wschodniego Bhutanu schodzą wówczas do doliny aby oddać cześć religii i tradycji. Pielgrzymi okrążają wówczas świątynię, modląc się i medytując. Wieczorem powrót do Trashigang. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Trashigang.

Paro w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 11. Trashigang / Paro 

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Paro. Po przylocie na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Następnie zwiedzimy Rinpung Dzong, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Paro i całego Bhutanu. Rinpung Dzong to jeden najbardziej znanych  i charakterystyczny dzong Bhutanu oraz najlepszy przykład architektury dzhong istniejący na świecie. Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza „Twierdzę klejnotów”. Wejście do Dzongu prowadzi przez tradycyjny drewniany most kryty gontem, zwany Nemi Zam. Wzdłuż zewnętrznych ścian konstrukcji biegnie utwardzona kamienna ścieżka. Wiosną na dziedzińcu Rinpung Dzong odbywa się coroczny festiwal religijny, podczas którego Bhutan gości turystów z całego świata. Scenerię fortecy wykorzystał w 1993 roku Bernardo Bertolucci przy kręceniu filmu „ Mały Budda”. Obejrzymy najstarszy w Bhutanie tradycyjny most Rinpung. Wieczorem odwiedzimy targ w Paro z lokalnymi produktami, sztuką i rzemiosłem artystycznym. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Paro.

Bhutańscy mnisi w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 12. Paro

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w wędrówkę do Klasztoru Taktsang, zwanego Tygrysie Gniazdo. Będzie to wspaniały finał i kulminacja naszej wizyty w Bhutanie. Tygrysie Gniazdo usytuowane jest na skalnej półce na krawędzi urwiska około 900 metrów nad dnem doliny. Część klasztoru wykuta jest w skałach a część została dobudowana. Trasa do Klasztoru Taktsang prowadzi przez las, po drodze mijać będziemy kapliczki, młynki modlitewne i flagi rozwieszone na drzewach. Podejście jest dość strome i dość męczące, jednak pejzaże i przepiękny klasztor są doskonałą nagrodą za wspinaczkę. Stopniowe podejście do punktu widokowego zajmie około półtorej godziny. Stąd podziwiać będziemy spektakularne widoki na klasztor uczepiony klifu. Czas wolny na krótki odpoczynek i orzeźwienie w kafeterii. Następnie kontynuacja wspinaczki do klasztoru Tygrysie Gniazdo. Podejście potrwa kolejne półtorej godziny. Klasztor Taktsang (2950 m n.p.m) to ikona Bhutanu i jedno z najświętszych miejsc w kraju. Kompleks świątyń wybudowano na cześć Guru Rinpoche, któremu Bhutan zawdzięcza buddyzm. Legenda mówi, iż w VIII wieku Guru Rinpocze przyleciał tu na grzbiecie tygrysicy aby pokonać lokalnego demona. Guru Rinpocze medytował w tutejszej jaskini przez trzy miesiące. Od tamtej pory miejsce uznane zostało za święte i odwiedzane było przez licznych pielgrzymów. Pierwszy budynek kompleksu - Guru Lhakhang pochodzi z 1692 roku. W jego wewnętrzu znajduje się posąg Guru Rinpocze oraz półzwierzęce posągi demonicznych bóstw. Klasztor Taktsang został poważnie uszkodzony w pożarze w 1998 roku, jednak został przywrócony do dawnej świetności. Po zwiedzaniu Klasztoru Taktsang wędrówka powrotna. Następnie zwiedzimy Świątynię Jowo w Kyichu Lhakhang. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Bhutanie. Pochodzi z VII wieku i jest jedną ze 108 świątyń wybudowanych w intencji ochrony ludności przed demonem terroryzującym Himalaje, który uniemożliwiał rozprzestrzenianie się buddyzmu. W świątyni przechowywanych jest wiele relikwii, a wśród nich najważniejszą jest posąg Jowo Siakjamuniego z VII wieku. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Paro.

Klasztor Taktsang Tygrysie Gniazdo w Bhutanie Nepal 2022

Dzień 13. Paro 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bhutanie. Wylot z Paro do New Delhi w Indiach. Przylot do New Delhi. Kontynuacja podróży do Warszawy.

 Dzień 14.

Wylot do Warszawy o godzinie. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4900USD

+ bilety lotn ok. 4300 PLN+650 USD

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - New Delhi - Warszawa ok. 4300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze New Delhi - Paro (Bhutan) - New Delhi ok. 650 USD *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy wewnętrzny Trashigang - Paro
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), hotelach klasy turystycznej lub pensjonatach w pokojach dwuosobowych
 • Trzy posiłki dziennie (B/L/D)
 • Transport prywatnym samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z programem
 • Opłaty wstępu podczas zwiedzania zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika w Bhutanie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Wszystkie podatki i opłaty za usługi w Bhutanie
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz do Indii oraz Bhutanu (ok. 180 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

BHUTAN WYJAZD NA ZDJĘCIACH